ANÉMIE

Anémie neboli chudokrevnost se nazývá stav projevující se souborem příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek a množství krevního barviva.

Se svolením FreeDigitalPhotos.netKaždému z nás koluje v těle asi 5,5 litru krve. Její nejdůležitější funkcí je přenášet kyslík, který je nezbytný pro fungování celého těla. Přenos se uskutečňuje z plic do všech buněk a tkání lidského těla. Kyslík je transportován pomocí červených krvinek, v nichž se váže na červené krevní barvivo, kterému se říká hemoglobin.

Pokud dojde v tomto procesu k poruše, a to zejména k poklesu počtu červených krvinek a hladiny hemoglobinu, pak se do svalů a dalších orgánů dostává méně kyslíku. Zároveň se v nich hromadí velké množství oxidu uhličitého. Na nedostatek kyslíku lidské tělo začne odpovídat. Srdce pracuje s rychlejší frekvencí a zrychlí se i dýchání.

Projevy chudokrevnosti závisí na rychlosti jejího vzniku. Vzniká-li totiž anémie pomalu, nemocní lidé se na ni postupně adaptují. Člověk s anémií je výrazně bledý, unavený a rychle dýchá. Navíc jej trápí bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce. K příznakům se může přidat také točení hlavy, nechutenství, obtíže při polykání, hubnutí, zácpa nebo průjem.

Chudokrevní lidé trpí na opakované infekce a špatné hojení ran. Celkově je člověk s anémií buď podrážděnější, anebo naopak propadá lhostejnosti až apatii. Pozorovat můžeme i afty v ústech nebo na jazyku, lomivé a třepivé nehty a vypadávání vlasů. Při pokračující chudokrevnosti se stále snižuje tělesná výkonnost a mohou se přidat i známky srdečního selhávání.

Důležité a naprosto nezbytné je stanovit příčinu chudokrevnosti, od které se odvíjí následná léčba.

Opouštíte stránky medonet.cz a odcházíte na externí stránky, za jejichž obsah ručí provozovatel.